Samorządowe
Przedszkole nr 28
"Na Tęczowym Wzgórzu"

Integracja

INTEGRACJA W PRZEDSZKOLU

 

W naszym przedszkolu są w obecnej chwili 4 oddziały - w tym 3 oddziały integracyjne oraz oddział ogólnodostępnyGrupy integracyjne są z założenia mniejsze niż w przedszkolu ogólnodostępnym, co gwarantuje indywidualne podejście. Aby wszystkie dzieci miały zapewnione odpowiednie wsparcie oraz zindywidualizowaną opiekę i pomoc w nabywaniu umiejętności w każdej grupie integracyjnej  oprócz nauczycieli wychowawców pracują nauczyciele wspomagający. W grupie oprócz dzieci zdrowych znajduje się 3-5 dzieci z orzeczeniem do kształcenia specjalnego. Kadra przedszkola z oddziałami integracyjnymi w przeciwieństwie do przedszkoli ogólnodostępnych to wiele dodatkowych specjalistów takich jak psycholog, logopeda, rehabilitant, terapeuta integracji sensorycznej, pedagodzy specjalni. Ci wszyscy terapeuci na co dzień są obecni w życiu przedszkola, przez co wszystkie dzieci uczęszczające do przedszkola są odpowiednio zaopiekowane. Rodzice mający pytania, problemy oraz wątpliwości związane z rozwojem dziecka mogą liczyć na różnego rodzaju wsparcie oraz konsultacje.

Ideą integracji w przedszkolu jest włączanie dzieci niepełnosprawnych do grupy pełnosprawnych rówieśników, gdzie wszystkie dzieci mają te same prawa i te same obowiązki. Zadaniem przedszkola i nauczycieli jest integracja dzieci, zapewnienie dzieciom jak najlepszych warunków do rozwoju oraz najlepsze przygotowanie wszystkich dzieci do nauki w szkole.

Dzieci niepełnosprawne przebywając w naturalnym środowisku rówieśników, wchodzą z nimi w interakcje, co je aktywizuje, motywuje do podejmowania zadań stymulujących rozwój oraz dostarcza wzorców zachowań. Dzieci z deficytami w przedszkolu integracyjnym są otoczone rówieśnikami, dzięki czemu mają szansę dorastać tak, jak inne dzieci. Przy odpowiednio zorganizowanych oddziaływaniach wychowawczych mają one możliwość zaspokojenia ważnych potrzeb psychicznych, w tym uznania społecznego oraz wytworzenia pozytywnego obrazu samego siebie. Przekonanie o własnej wartości jest ważne dla każdego człowieka, a szczególnie tego posiadającego pewne ograniczenia czy niepełnosprawności.

Wychowanie integracyjne jest także cennym doświadczeniem dla dzieci zdrowych. Wspólne przebywanie z dziećmi uczy je empatii, tolerancji, szacunku i otwartości wobec tego, co inne. Sprzyja wzrastaniu wrażliwości emocjonalnej, poszerza wiedzę o człowieku i życiu, uczy dostrzegania innych niż własne problemów, zrozumienia odmienności drugiego człowieka, trudności w jego funkcjonowaniu, a także gotowości niesienia mu pomocy, bycia uważnym i odpowiedzialnym w kontaktach z nim. Dzieci są doskonałymi obserwatorami, znają możliwości i potrzeby swoich kolegów. Wzory zachowań wyniesione z przedszkola mogą stać się w dorosłym życiu standardem i przyczynić się do zmiany postaw społecznych wobec niepełnosprawności.

 

Jakie korzyści przynosi integracja dzieciom według specjalistów oraz rodziców:

 

    • przełamuje wszelkie bariery dzielące jednych od drugich,

    • uczy w prosty i naturalny sposób tolerancji, wyrozumiałości, wrażliwości, otwartości,

    • chroni przed izolacją,

    • rozwija wszystkie dzieci we wszystkich sferach rozwoju: poznawczej, społecznej, emocjonalnej, fizycznej,

    • uczy wzajemnej akceptacji w oparciu o życzliwe odnoszenie się do innych,

    • umożliwia odkrywanie swoich zainteresowań i predyspozycji,

    • powoduje wzrost motywacji do działania, 

    • uczy radości z pomocy drugiemu człowiekowi

    • uczy, że wszyscy mają równe prawa, pomimo, iż się od siebie różnimy,

    • oswaja, wzbogaca wiedzę o różnych schorzeniach, chorobach i sposobach postępowania z innymi,

    • uczy mądrze sobie nawzajem pomagać, bez wyręczania się,

    • daje szersze spojrzenie na świat, większą wrażliwość na drugiego człowieka,

    • buduje wiarę we własne siły, przełamuje bariery nieśmiałości,

    • pomaga pozbywać się egoizmu, uczyć się rozumieć innych,

    • rozwija samodzielność.

 

REPUBLIKI KORCZAKOWSKIEJ 3/LU2-4, KRAKÓW 30-867
Tel. 12 658 54 67     E-mail: p28@mjo.krakow.pl     Facebook: Zobacz