Kontakt
Samorządowe Przedszkole nr 28

Projekty edukacyjne

Projekty edukacyjne

W roku szkolnym 2023/2024 dzieci z Samorządowego Przedszkola nr 28 w Krakowie biorą udział w następujących akcjach i projektach edukacyjnych:

 

Program edukacyjny "Kubusiowi Przyjaciele Natury"

 

Celem programu jest zachęcanie najmłodszych do dbania o środowisko naturalne, uczenie szacunku dla przyrody, ale także kształcenie dobrych nawyków w zakresie odżywiania oraz aktywnego spędzania czasu i ruchu. W ramach realizacji programu, najmłodsi poznają zasady dbania o środowisko naturalne, aktywnego wypoczynku i odżywiania. Nauczą się segregować odpady, wybierać odpowiednie formy ruchu oraz rozpoznawać korzyści jakie płyną ze spożywania warzyw i owoców. Wszystkie materiały edukacyjne „Kubusiowych Przyjaciół Natury” zostały skonstruowane tak by rozwijać u dzieci kreatywność i samodzielne myślenie oraz przyswajać wiedzę poprzez zabawę.

„Mamo, tato, wolę wodę!”

 

„Mamo, tato, wolę wodę!” to jeden z najbardziej cenionych programów edukacyjnych w Polsce zainicjowany w 2009 roku przez Żywiec Zdrój w trosce o zdrowy rozwój najmłodszych.

Jego nadrzędnym celem jest wykształcenie u dzieci prawidłowych nawyków żywieniowych ze szczególnym podkreśleniem roli wody w codziennej diecie, a także zwrócenie ich uwagi na zagadnienie ochrony środowiska.

W ramach programu tworzone są dla przedszkoli eksperckie materiały edukacyjno-poznawcze, w tym scenariusze zajęć, angażujące dzieci i wychowawców do wspólnej nauki poprzez zabawę.

 

 

 

Zawsze w drodze ze sportem. Dzieciaki nie boją się treningu.

 

Realizatorzy: Grupa Tęczowe Nutki.

Czas trwania: III-VI. 2024r.

Pomysłodawca i organizator: Specialistyczna Poradnia Wczesnej Pomocy Psychologiczno - Pedagogicznej.

Współorganizator: Samorządowe Przedszkole nr 67 im. Polskich Olimpijczyków w Krakowie.

Cele projektu:

- poznanie przez dzieci i uczniów zasad i norm postępowania mających na celu dbałość o własne ciało i zdrowie,

- kształtowanie prozdrowotnych postaw w oparciu o wzorce osobowościowe polskich olimpijczyków,

- rozwijanie sprawności fizycznej, wytrzymałości i dobrego samopoczucia,

- zwiększenie motywacji do dbania o własną aktywność i zdrowie fizyczne.

FINANSOWANIE:

Program w całości zostanie sfinansowany przez Urząd Miasta Krakowa, Specialistyczną Poradnię Wczesnej Pomocy Psychologiczno- Pedagogicznej w Krakowie w ramach wspomagani szkół w Gminie Miejskiej Kraków.

 

Program edukacyjny "Czyste powietrze wokół nas"

 

Najskuteczniejszym działaniem w zapobieganiu chorób spowodowanych paleniem tytoniu jest promocja zdrowia. Dzięki programom edukacyjnym, wśród dzieci i młodzieży kształtowane są prawidłowe postawy zdrowotne. Program „Czyste Powietrze Wokół Nas” realizowany jest od 2008 roku. Program jest dostosowany do dzieci w wieku 5-6 lat. Realizowany jest przez nauczycieli, wychowawców przedszkolnych oraz przez przedstawicieli środowiska przedszkolnego i szkolnego. Głównym celem Programu jest zwiększenie wiedzy rodziców w zakresie ochrony dzieci przed narażeniem na działanie dymu tytoniowego oraz kształtowanie świadomych, asertywnych postaw wśród dzieci dotyczących ochrony własnego zdrowia, w przypadku bezpośredniego kontaktu z osobami palącymi.

Program ma za zadanie:

  • Wykształcić umiejętności rozpoznawania różnych źródeł dymów,

  • Wykształcić umiejętności rozpoznawania różnych dymów, „wydobycie” dymu papierosowego,

  • Zwiększyć wrażliwości dzieci na szkodliwość dymu papierosowego,

  • Zwiększyć poziom wiedzy na temat skutków palenia papierosów,

  • Zwiększyć wrażliwość dzieci na miejsca, w których mogą być narażone na dym tytoniowy.